Pytania ogólne

Monitor oraz paski testowe można kupić tutaj

Nie powinnaś stosować PERSONY, jeżeli masz objawy wskazujące na okres przekwitania: uderzenia gorąca, nocne pocenie się, suchość w pochwie. Mogą one być wywołane także przez inne choroby, dlatego powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem.

Nie.

Nie. PERSONA nie zapewnia ochrony przed infekcjami przekazywanymi drogą płciową oraz HIV, wirusem, który powoduje AIDS.

Przed zastosowaniem PERSONY zawsze dokładnie czytaj Podręcznik Użytkowniczki i ulotkę informacyjną. Znajdziesz tam informacje dotyczące wpływu przyjmowanych leków na działanie PERSONY. Większość (np. środki na przeziębienie i zwykłe przeciwbólowe) nie powinno oddziaływać negatywnie. Nie możesz stosować PERSONY podczas terapii hormonalnej (np. przy zażywaniu tabletki antykoncepcyjnej, leków używanych w leczeniu niepłodności lub hormonalnej terapii zastępczej), gdy stosujesz jakiekolwiek inne leczenie, które może mieć wpływ na Twój cykl, gdy przyjmujesz antybiotyki zawierające tetracykliny. Nie możesz stosować PERSONY, jeżeli cierpisz na zaburzenia funkcji wątroby, nerek lub na zespół policystycznych jajników. Jeśli masz pytania, wątpliwości skontaktuj się z serwisem telefonicznym PERSONY lub ze swoim lekarzem.

Zwykłe choroby, takie jak przeziębienie, grypa czy Biegunka, nie powinny mieć wpływu na PERSONĘ. Możesz nadal korzystać z Monitora i wykonywać testy. Jeśli nie będzie to możliwe, Monitor sam podejmie decyzję, w oparciu o informacje zgromadzone do tej pory w pamięci. W rezultacie, prawdopodobnie będziesz miała więcej „Czerwonych” Dni w tym i w kolejnych cyklach.

Pytania dotyczące Przycisku "m"

Nie martw się, możesz nadal ustawić Monitor w Dniach 2., 3., 4. lub 5. Po prostu przytrzymaj Przycisk „m” w wybranym przez Ciebie czasie (zob. strony 8 i 9) i zwolnij go, gdy na wyświetlaczu pojawi się poprawna cyfra dnia. Jeżeli nie będziesz mogła ustawić Przycisku „m” w ciągu pierwszych 5 dni swojego cyklu, Monitor nie będzie miał wystarczającej ilości informacji, aby udzielić Ci rady odnośnie Twojego statusu antykoncepcyjnego. Zanim włączysz Przycisk „m”, powinnaś poczekać do rozpoczęcia następnej miesiączki. Przez pozostałe dni tego cyklu powinnaś powstrzymać współżycie. Jeżeli zdecydowałaś się na skorzystanie z barierowej metody antykoncepcyjnej, np. prezerwatywy, skuteczność będzie zależała od wybranej przez Ciebie metody.

Jeżeli wcisnęłaś Przycisk „m” przez pomyłkę, musisz to odwołać. Po prostu potrzymaj Przycisk „m” wciśnięty przez pięć sekund, dopóki nie zniknie Symbol „m”. Wtedy wyświetlacz powróci do właściwego dnia Twojego cyklu.

W takim przypadku MUSISZ to odwołać (zob. P7), a następnie zacząć ponownie, wciskając Przycisk „m” jak zwykle.

Nie martw się tym, że długość Twojego cyklu będzie się co miesiąc różniła o kilka dni, o ile nadal będzie mieścić się w przedziale od 23 do 35 dni. Jeżeli miesiączka pojawi się wcześniej, możesz wcisnąć Przycisk „m” nawet, jeżeli na wyświetlaczu nie będzie migał Symbol „m”. Jeżeli miesiączka pojawi się później, Symbol „m” będzie nadal migał, aż włączysz Przycisk „m” na początku następnego cyklu. W razie wątpliwości zadzwoń do serwisu telefonicznego PERSONY.

Powinnaś ustawić Dzień 1, ponieważ PERSONA interpretuje ten dzień jako Dzień 1 (zob. strony 8 i 9).

PERSONA jest zaprogramowana w taki sposób, by uwzględnić normalne wahania w długości cyklu, jeżeli mieści się on w granicy 23-35 dni. Gdy Twój cykl będzie krótszy niż 23 dni lub dłuższy niż 35 dni, skuteczność PERSONY może być zmniejszona, zob. strony 2 i 3. Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń do serwisu telefonicznego PERSONY.

Nie martw się. Po prostu odwołaj ustawienie Przycisku „m”.

Pytania dotyczące przeprowadzania testów

Monitor PERSONA nie jest w stanie uwzględniać przestawiania zegara dwa razy do roku, więc Okienko Testowe pozostanie takie, jak je ustawiłaś przed zmianą czasu, do chwili, gdy ponownie wciśniesz Przycisk „m” na początku następnego cyklu.

Jeżeli będziesz musiała iść do toalety przed rozpoczęciem się przedziału czasowego Okienka Testowego, powinnaś pobrać próbkę moczu oddanego po najdłuższym odcinku snu. Oznacza to, że będziesz musiała zebrać mocz w pojemniku (zob. strona 22). Powinnaś uruchomić Monitor w czasie Okienka Testowego. Jeżeli zaświeci się Żółte Światło Testowe, przeprowadź test, wykorzystując tę próbkę moczu.

Kiedy Tester zostanie prawidłowo umieszczony w Szczelinie Żółte Światło Testowe będzie migać przez 5 minut. Zobacz strony 20 i 21 w celu uzyskania pełnej informacji.

Jeżeli wstaniesz po zakończeniu przedziału czasowego Okienka Testowego, Monitor wyświetli Zielone lub Czerwone Światło. Żółte Światło Testowe będzie świeciło się jedynie w Okienku Testowym, może to oznaczać, że pominęłaś test.

Jeżeli nie wykonasz testu z wykorzystaniem pierwszego moczu oddanego tego dnia, nie przeprowadzaj go dalej. Prawdopodobnie w tym i następnych cyklach pojawi się więcej „Czerwonych” Dni.

Kiedy wciśniesz Przycisk „m” w pierwszym dniu cyklu, określisz przedział czasowy Okienka Testowego dla tego cyklu. Jeżeli będziesz pracować na nocną zmianę, powinnaś wcisnąć Przycisk „m”, tak, abyś mogła przeprowadzać testy, wykorzystując próbkę pierwszego moczu oddanego zaraz po przebudzeniu. Jeżeli czas Twojej pracy ulegnie zmianie w trakcie cyklu, powinnaś pobrać próbę pierwszego moczu z tego dnia do pojemnika. Następnie uruchom Monitor w czasie określonym Okienkiem Testowym i zgodnie z wymogami Monitora wykonaj test używając pobranego wcześniej moczu.

Ponieważ PERSONĘ powinno się używać i przechowywać w temperaturze pokojowej, zalecamy przewożenie Monitora, w czasie przelotu, w bagażu podręcznym. Na działanie Monitora nie ma wpływu prześwietlanie promieniami Roentgen’a. Jeżeli podróżujesz pomiędzy różnymi strefami czasowymi oddalonymi od siebie mniej niż 6 godzin możesz ustawić , sześciogodzinne Okienko Testowe, aby uwzględnić czas budzenia się w obu strefach czasowych. Pomocne może być nastawienie zegarka na strefę czasową, w której był włączony Przycisk „m”, w celu przypominania kiedy rozpoczyna się i kończy Okienko Testowe. Jeżeli odbywasz podróż pomiędzy strefami czasowymi oddalonymi od siebie więcej niż 6 godzin możesz ustawić sześciogodzinne Okienko Testowe na czas budzenia się albo w kraju Twojego stałego zamieszkania albo w kraju, do którego jedziesz (w zależności od tego, który jest późniejszy, jeśli chodzi o dzień). Może to oznaczać, że w części cyklu, w domu lub zagranicą, będzie konieczne pobranie pierwszej porcji moczu oddanego w danym dniu i użycie go później w ciągu dnia, w okresie odpowiadającym Okienku Testowemu. Możesz też tymczasowo przestać stosować PERSONĘ.

Jeżeli wcisnęłaś Przycisk „m” i okaże się, że Twoje Okienko Testowe jest ustawione w nieodpowiednim czasie, możesz je zmienić pod warunkiem, że znajdujesz się w 1, 2, 3 lub 4 dniu cyklu. Najpierw musisz odwołać to, co zrobiłaś (zob. P7). Następnie powinnaś wybrać nowy czas Okienka Testowego, w którym będziesz włączać Przycisk „m” (zob. strona 8). W tym właśnie czasie, kolejnego dnia rano (który musi być 2, 3, 4 lub 5 dniem Twojego cyklu), po prostu przytrzymaj Przycisk „m” i puść go, kiedy na wyświetlaczu pojawi się właściwa cyfra dnia.

Monitor będzie pokazywał jak zwykle Czerwone lub Zielone Światło pod koniec okresu Okienka Testowego (zob. strona 8). Częściej jednak będzie świeciło się Czerwone Światło. W tym i w kolejnych cyklach będziesz więc prawdopodobnie miała więcej „Czerwonych” Dni niż zwykle. Dlatego ważne jest, aby wykonywać WSZYSTKIE testy, o które poprosi Monitor. Musisz stosować pierwszy mocz oddany danego dnia. Jeżeli pominiesz jakiś test i pod koniec cyklu miesiączkowego zostanie Ci dodatkowy Tester, będziesz musiała go wyrzucić, ponieważ wszystkie Testery używane w danym cyklu muszą mieć ten sam numer serii.

Pytania dotyczące Monitora

Monitor powiadomi Cię o tym, kiedy baterie będą wymagały wymiany, poprzez wyświetlenie odpowiedniego symbolu (zob. strony 12-15).

W przypadku jakichkolwiek problemów z Monitorem, skontaktuj się z serwisem telefonicznym PERSONY.

Nie. Monitor jest w stanie rozpoznawać cykl tylko jednej osoby. Ponieważ cykl każdej kobiety jest inny, a Monitor nauczył się TWOJEGO, nie może być wykorzystany przez kogokolwiek innego, chyba że usunie się informacje zgromadzone w Monitorze (zob. strony 25 i 26). Ponieważ do Szczeliny na Tester w Monitorze były wprowadzane Testery, ze względów higienicznych, nie zaleca się przekazywania Monitora innej osobie.

Gdybyś chciała przestać stosować PERSONĘ w jakimś cyklu, możesz pominąć wszystkie testy w tym cyklu. W rezultacie prawdopodobnie będziesz mieć więcej „Czerwonych” Dni, kiedy rozpoczniesz ponowne używanie PERSONY. Wciśnij Przycisk „m” na początku cyklu, w którym chcesz przestać stosować PERSONĘ, aby poinformować Monitor o długości cyklu i pomiń wszystkie testy, jakich będzie wymagał Monitor. Chociaż PERSONA będzie nadal wyświetlać Zielone i Czerwone Światła, w oparciu o poprzednie informacje, nie powinnaś w tym cyklu polegać na PERSONIE jako Twojej metodzie antykoncepcyjnej, ponieważ nie uaktualniłaś Monitora o obecne dane. Włącz ponownie Przycisk „m” na początku kolejnego cyklu, aby powrócić do stosowania Monitora, a następnie używaj go jak zwykle. Jeżeli planujesz przestać stosować PERSONĘ dłużej niż jeden cykl, a następnie do niej powrócić, będziesz musiała ponownie zaprogramować Monitor, zob. strony 25 i 26. Usuń baterie i przechowuj je wraz z Monitorem w suchym, bezpiecznym miejscu, dopóki nie będziesz gotowa do ponownego użycia. Możesz zachować niewykorzystane Testery z obecnego opakowania do następnego zaprogramowania Monitora.

Monitor PERSONA zachowuje dane dotyczące Twojego ostatniego cyklu przez kilka miesięcy. Jednakże, aby zachować aktywność wewnętrznego zegara, Monitor korzysta ze stałej dostawy energii z baterii. (zob. strony 24 i 25).

Jeżeli uważasz, że możesz być w ciąży, lub martwisz się, że mogłabyś zajść w ciążę, postaraj się jak najszybciej znaleźć poradę medyczną. Jeżeli chcesz powrócić do stosowania PERSONY, upewnij się, że przeczytałaś informacje w części „Czy PERSONA jest odpowiednia dla Ciebie?” na stronach 2 i 3 i sprawdź, czy spełniłaś wszystkie warunki użycia PERSONY. Jeżeli będziesz stosować jakąkolwiek formę antykoncepcji awaryjnej, nie możesz używać PERSONY do momentu rozpoczęcia trzeciej miesiączki, kiedy będziesz po dwóch naturalnych, następujących po sobie cyklach, z których każdy potrwa od 23 do 35 dni. W tym okresie istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W celu uzyskania porady skontaktuj się z poradnią ginekologiczną lub lekarzem pierwszego kontaktu. Jeżeli planujesz powrócić do PERSONY, musisz ponownie zaprogramować Monitor PERSONA (zob. strony 13-14). Do tego czasu usuń baterie i przechowaj je wraz z Monitorem w suchym, bezpiecznym miejscu.

Pytania dotyczące "Czerwonych" Dni

Aby uzyskać szczegółową odpowiedź, zob. strony 10 i 11.